Co to jest Linux 2022
Co to jest Linux?
14 marca 2022
Co to jest internet
Co to jest Internet?
22 marca 2022

Jaki Linux wybrać? Top najlepszych dystrybucji 2022

Jaki Linux wybrać?

Jaki Linux wybrać?

O Linuxie można mówić wiele, jedni go kochają, inni unikają jak ognia. Jednym z powodów może być fakt posiadania niezmiernej ilości dystrybucji, co powoduje problem z wyborem odpowiedniej dla użytkownika. Każde wydanie mają zarówno swoje zalety jak i wady. Oto porównanie top najlepszych dystrybucji w roku 2022.

Przeciętnemu użytkownikowi często ciężko jest wybrać spośród ogromnej ilości opcji, dlatego poniżej przedstawiony jest top wyborów dystrybucji dla poszczególnych grup użytkowników. Ranking dla zwykłych użytkowników:

  • Ubuntu – prawdopodobnie najbardziej znana z Linuksowych dystrybucji. Flagowiec wśród systemów z tej rodziny, posiada sporą społeczność tworzącą nową zawartość oraz szeroko testującą to wydanie. Z racji swojej popularności bez większego kłopotu można znaleźć zarówno poradniki wszelkiego rodzaju jak i większość tworzonego oprogramowania jest również kompatybilna z tym wydaniem. Wprost idealne wydanie dla przeciętnych użytkowników korzystających z komputera w celach rozrywkowych bądź codziennych.
  • Linux Mint – doskonały system dla starszych komputerów. Również tak samo przyjazny jak Ubuntu, równie stabilny jak i bezpieczny, jednak mniej obciąża podzespoły komputera. To jest doskonała odpowiedź na pytania typu jaki linux na stary komputer. Sama konfiguracja tego systemu jest niezwykle prosta, więc nawet początkujący w technologiach informatycznych użytkownicy nie będą mieli z tą dystrybucją większych kłopotów.
  • Zorin OS – bardzo ciekawa dystrybucja Linuxa. Dobre rozwiązanie dla osób, które szukają rozwiązania w stylu linux jak windows – pod względem graficznym bardzo przypomina najnowsze wydania Windowsa. Ci, którzy szukają alternatywy dla popularnych „okienek” ale przyzwyczaili się do ich interfejsu powinni rozważyć to wydanie.

Jaki Linux w 2022? Top najlepszych dystrybucji dla zaawansowanych użytkowników.

Osoby bardziej zaawansowane informatycznie mogą mieć zupełnie różne oczekiwania odnośnie systemu w stosunku do początkujących użytkowników. Dla obeznanych z technologią może bardziej zależeć na bezpieczeństwie i prywatności niż na prostocie korzystania. Dla pasjonatów technologii informatycznych poleca się:

  • Fedora - często aktualizowany, pełen nowości system operacyjny. Wspierany przez wielu użytkowników skłonnych do pomocy mniej obeznanym z tym systemem. Nieduże wymagania względem sprzętu oraz duża ilość programów dostępnych dla tej dystrybucji powinna zachęcić bardziej doświadczonych użytkowników do korzystania.
  • OpenSUSE - Bezpieczna i stabilna wersja Linuxa. Jest zintegrowana z systemem SAP, co jest dużym atutem dla osób używających komputera do pracy w korporacjach. System ten jest często aktualizowany, a instalacja zarówno samego systemu jak i łatek do niego wydawanych jest prosta.
  • Gentoo Linux - dobry system dla osób, które cenią sobie dużą konfigurowalność, łatwość personalizacji systemu oraz możliwość dostosowania do sprzętu użytkownika. Niestety ta dystrybucja jest złożona oraz skomplikowana w obsłudze, dlatego nie zaleca się jej początkującym użytkownikom. W dobrych rękach jest w stanie wykrzesać naprawdę dużo możliwości.

Jaki Linux? Top najlepszych dystrybucji dla profesjonalistów.

Osoby, które z IT obcują na co dzień, jak choćby administratorzy systemów informatycznych czy programiści są w stanie bez problemu określić swoje potrzeby względem systemu. Wysoka stabilność i konfigurowalność to z pewnością są priorytetowe potrzeby. Niełatwo jest usatysfakcjonować profesjonalistów, dlatego dla nich najlepszym rozwiązaniem byłyby dystrybucje:

  • Arch Linux - łatwo konfigurowalna wersja Linuxa, jednak większość operacji odbywa się za pomocą plików, skryptów i programów konfiguracyjnych – programiści wszelakiego rodzaju powinni polubić to wydanie Linuxa. Usunięte zostały zbędne graficzne dodatki obciążające system – za to często są wypuszczane aktualizacje, a społeczność tej dystrybucji jest bardzo aktywna. Posiada również drugą odmianę – „Black Arch Linux”, która przypadnie do gustu pentesterom systemów i sieci.
  • Debian - Wyjątkowo stabilna i lekka dystrybucja. Idealna do hostowania na niej serwerów. Jest też również podstawą wielu dalszych dystrybucji, jak np. Ubuntu czy Knoppix. Jej zastosowanie z pewnością docenią administratorzy systemów informatycznych – nawet jeżeli nie jest najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o codzienne użytkowanie. Jedna z najstarszych dystrybucji, wspierana przez wielu ekspertów i profesjonalistów. Z całą pewnością Debiana można podsumować w frazie „stabilny i niezawodny system operacyjny”.
  • Slackware - dystrybucja również przeznaczona na serwery, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by ją instalować na komputerach zwyczajnych użytkowników. Jest co prawda ciężka i czasochłonna w instalacji, za to odwdzięcza się szerokimi możliwościami personalizacji oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Slackware jest aktualizowany rzadziej niż inne dystrybucje, natomiast te aktualizacje są za to solidne, wytestowane i sprawdzone.

Linux jaki wybrać? Podsumowanie najlepszych dystrybucji.

Ile wersji Linuxa, to i tyle opinii o nich można znaleźć. Każdy użytkownik mógłby stworzyć swój własny ranking najlepszych wydań tego systemu i wcale nie musiałby być w błędzie. Większość osób docenia fakt, iż mogą dla siebie znaleźć dopasowane rozwiązanie, ponieważ każda dystrybucja, mimo cech wspólnych jakimi są wydajność i aktualność, jest unikalna na swój sposób.