Dlaczego nie działa Messenger
Dlaczego nie działa Messenger?
11 marca 2022
Jaki Linux wybrać?
Jaki Linux wybrać? Top najlepszych dystrybucji 2022
16 marca 2022
Co to jest Linux 2022

Co to jest Linux 2022

Nie każdy użytkownik komputera od razu staje się specjalistą w dziedzinie IT. Wiele tematów wciąż może pozostawać zagadką, jednak w dzisiejszych czasach łatwiej jest sobie poradzić z brakiem wiedzy. Wystarczy wpisać frazę "Linux co to" lub "Co to Linux" w internetowej wyszukiwarce, by odnaleźć odpowiednie artykuły.

Co to jest Linux?

Linux to rodzaj systemu operacyjnego oparty na jądrze Unix. System operacyjny to oprogramowanie, które zarządza sprzętem i innymi programami w komputerze. Linux jest często używany na serwerach, ale także jest dostępny dla użytkowników domowych jako alternatywa dla systemów operacyjnych takich jak Windows i macOS.

W tym momencie Linux jest jednym z najważniejszych systemów operacyjnych na świecie. Mnóstwo serwerów, urządzeń sieciowych czy mobilnych wykorzystuje właśnie Linuxa by móc pracować. Wszystko zaczęło się we wrześniu 1991 roku, kiedy pochodzący z Finlandii Linus Torvarlds stworzył hobbystycznie nieduży system operacyjny (a bardziej precyzując – samo jądro systemu) dla własnego użytku. Opublikował on swoje dzieło z niemal nieograniczoną możliwością bezpłatnego kopiowania i edytowania. Doprecyzowując dla osób, które by się zastanawiały na jakiej licencji jest linux - dzieło Fina wykorzystuje licencję GNU.

Linux charakteryzuje się dużą elastycznością i możliwością dostosowywania do różnych potrzeb użytkowników. Jest również znany z bezpieczeństwa, ponieważ jest regularnie aktualizowany i ma dużą społeczność programistów, którzy rozwiązują ewentualne błędy i ulepszają oprogramowanie.

Istnieje wiele różnych dystrybucji Linuksa, czyli gotowych pakietów oprogramowania zawierających system operacyjny i dodatkowe narzędzia. Każda dystrybucja Linuksa jest nieco inna, ale wszystkie używają jądra Linuksa jako podstawy. Wśród popularnych dystrybucji Linuksa można wymienić Ubuntu, Fedora, CentOS i Debian.

Jak działa Linux?

Z racji niemal nieograniczonej możliwości edytowania zarówno na poziomie podstawowym (np. interfejsu użytkownika) jak i zaawansowanym (zmiany choćby w kodzie źródłowym) zastosowań Linuxa jest bardzo wiele, zaczynając od typowo użytkowych odmian, jak np. najpopularniejsze Ubuntu, a kończąc na wyspecjalizowanych w konkretnych zadaniach, jak choćby Debian czy Arch Linux. Każdy użytkownik może wypuścić własną dystrybucję, jeżeli posiada odpowiednie umiejętności.

Zastanawiając się dlaczego wybrać Linuxa warto zestawić go z największym konkrentem – czyli rodziną systemów Windows. W porównaniu do Windowsa, czyli obecnie najpopularniejszego systemu operacyjnego, Linux jest z pewnością bardziej zoptymalizowany. Dużym atutem jest również możliwość konfiguracji szerokiego zakresu funkcji oraz niskie zapotrzebowanie na zasoby komputera. Dodatkowo użytkownik ma pełną kontrolę nad wszelkimi łatkami instalowanymi na komputerze, nic nie instaluje się bez wiedzy czy chęci użytkownika. Linux jest również wyjątkowo bezpieczny, ponieważ jest mnóstwo jego dystrybucji i pod każdą należałoby napisać osobny złośliwy kod - w dodatku przy rozsyłaniu wirusów czy robaków atakujący nie ma wiedzy, jaką dystrybucję atakuje. Mimo wszystko należy uważać, ponieważ ta część zagrożenia cybernetycznego, która została przygotowana do ataku na Linuxa jest nie mniej szkodliwa niż wirusy dedykowane popularnym „okienkom”.

Jednak mimo tych wszystkich zalet Windows wygrywa w obszarze zastosowań rozrywkowo-multimedialnych. Na Windowsa tworzy się stanowczą większość gier i programów dostępnych na rynku. W ostatnich latach jednak widać zwiększone zainteresowanie tworzeniem oprogramowania również na Linuxa. O tym, co można uruchomić na Linuxie można dowiedzieć się z tego artykułu.

Najważniejszymi elementami Linuxa, które umożliwiają pracę systemu są:

  • Jądro systemu – czyli swoisty fundament. Odpowiada za komunikację z fizycznymi elementami komputera jak procesor, pamięci RAM czy z podłączonymi do komputera peryferiami.
  • Bootloader – czyli „rozrusznik” systemu. Pozwala na wczytanie systemu do pamięci RAM.
  • Deamony – czyli podstawowe usługi. Rozpoczynają one działanie od razu po uruchomieniu systemu. Odpowiadają za różne funkcje, jak np. aktywacja interfejsów sieciowych.
  • Powłoka – z angielskiego shell to pośrednik pomiędzy użytkownikiem, a jądrem systemu. Za pomocą powłoki, czy to graficznej (np. dobrze znane użytkownikom Windowsa okienka systemu) czy to tekstowej, w postaci linii komend użytkownik może wydawać rozkazy, które komputer wykonuje.
  • Menedżery pakietów – są odpowiedzialne za pobieranie, instalowanie i aktualizowanie aplikacji.
  • Interfejs graficzny (GUI) – nie występuje on w każdej dystrybucji Linuxa, jednak jest wysoce użyteczny dla przeciętnych użytkowników, ponieważ ułatwia on codzienną pracę z systemem.

Oczywiście to nie są wszystkie elementy występujące w Linuxie. Warto wspomnieć również o systemie plików, który obsługuje nasze dane czy o aplikacjach, bez których znacznie ciężej pracowałoby się przeciętnemu użytkownikowi na tym systemie. Sprawdź bazę wszystkich dystrybucji Linux.

Linux co to jest?

Jednak Linux nie ogranicza się jedynie do komputerów stacjonarnych i swoimi zasięgami obejmuje znacznie dalej niż pasjonatów technologii komputerowych. Ten system jest niezwykle popularny wśród użytkowników telefonów komórkowych, mimo że nie widać tego na pierwszy rzut oka. Szeroko znany Android jest właśnie systemem opartym na Linuxie, co czyni go nieformalnie najpopularniejszą dystrybucją. Dalszymi godnymi polecenia dystrybucjami są:

  • Ubuntu – uniwersalne wydanie, dopasowane do potrzeb przeciętnego użytkownika. Sprawdza się dobrze zarówno w przypadku rozrywkowego użytkowania, np. przy surfowaniu po Internecie czy graniu, jak i pracy.
  • Fedora – dystrybucja dla pasjonatów nowinek technologicznych. Często ulepszana o innowacyjne rozwiązania.
  • Arch Linux – system przygotowany dla obytych z informatyką na co dzień – programistach, developerach czy linuksowych entuzjastach.
  • Linux Mint – prosty, mały system przystosowany do słabszych komputerów.
  • Debian – dystrybucja dla osób potrzebujących zarówno wyjątkowej stabilności systemu jak i wysokiej jakości i łatwości aktualizacji. Często używany do obsługi serwerów.
  • LMDE – kolejna wersja stworzona z myślą o leciwym sprzęcie, dobry zwłaszcza dla starych laptopów.
  • Google Chrome OS– dystrybucja wypuszczona przez sławnego giganta z Redmond. Powstał jako odpowiedź na dominację Windowsa na rynku systemów operacyjnych.
  • OpenSUSE – opiera się o estetyczny, przejrzysty i komfortowy interfejs graficzny (GUI). Wydanie dobre dla osób korzystających z komputera w celach domowych bądź biurowych.
  • Zorin OS – system stworzony dla użytkowników Windowsa, którzy jednak chcą się uwolnić od problemów z nim związanych. Interfejs graficzny jest wzorowany na „okienkach”.

Oczywiście różnych wydań jest bez liku, a porównanie ich wad, zalet oraz opinii, którym użytkownikom można polecić poszczególne wydania można znaleźć w tym artykule.

Jaki Linux wybrać?

Niezdecydowanym poleca się zrobienie listy za i przeciw. Oczywiście najpierw zasięgnąć rady profesjonalistów, którzy pomogą z wyborem i konfiguracją każdego oprogramowania.
Jeżeli:

  • Niezbędna jest niezawodność i wydajność systemu.
  • Użytkownikowi zależy na ochronie prywatności oraz konfigurowalności systemu.
  • A także na większym bezpieczeństwie podczas użytkowania komputera.
  • Korzystający z systemu jest w stanie poradzić sobie z lekkimi niedogodnościami, jak np. ograniczona ilość dostępnych aplikacji użytku codziennego.


To systemy z rodziny Linux są właśnie tym, czego takowy użytkownik szuka. Jeżeli natomiast:

  • Ważniejsza jest wygoda użytkowania i zautomatyzowane procesy.
  • Użytkownik planuje korzystać wyłącznie w celach rozrywkowych, codziennych lub przy pracach biurowych.
  • Użytkownik docelowy jest również początkujący w zakresie technologii informatycznych


Zalecane jest zostać przy produktach firmy Microsoft. W aspekcie codziennego, niewyspecjalizowanego użytkowania systemy Windows jednak mają więcej zalet w porównaniu do Linuxa.

Komentarze są wyłączone.