Jaki Linux wybrać?
Jaki Linux wybrać? Top najlepszych dystrybucji 2022
16 marca 2022
Jak wyłączyć programy przy starcie systemu windows 10
Jak wyłączyć programy przy starcie systemu Windows 10?
23 marca 2022
Jaki Linux wybrać?
Jaki Linux wybrać? Top najlepszych dystrybucji 2022
16 marca 2022
Jak wyłączyć programy przy starcie systemu windows 10
Jak wyłączyć programy przy starcie systemu Windows 10?
23 marca 2022
Co to jest internet

Co to jest internet

W dzisiejszym świecie naprawdę trudno jest żyć bez dostępu do Internetu. Coraz więcej osób i usług zarówno prywatnych, jak i instytucji państwowych przenosi swoją obecność do Internetu. Czym zatem jest Internet? Najprościej formułując jest to globalna sieć łącząca wszystkich użytkowników, która umożliwia przesyłanie danych między komputerami.

Z czego składa się Internet?

W jego skład wchodzą rozmaite urządzenia – od tych, którymi użytkownicy posługują się na co dzień, jak laptopy, telefony czy komputery, z których korzystamy, przez pracujące w tle routery, które umożliwiają nam podłączenie się, do Internetu, a kończąc na serwerach, które pracują bez przerw, aby zapewnić nam dostęp do usług, z których korzystamy. Ilość rzeczy, którą możemy wykonać przez Internet jest olbrzymia.

Do Internetu przeniosła się znacząca ilość osób, firm i usług, zaczynając od małych grupek na Facebooku zrzeszających pasjonatów, a kończąc na państwowych organizacjach typu ZUS czy NFZ. Dzięki temu przełomowemu wynalazkowi jesteśmy w stanie uprościć sobie pracę – tradycyjne listy odeszły już do lamusa, w większości przypadków informacje, które jeszcze kilkanaście lat temu zostałyby przekazane w formie papierowej, dziś już są wysyłane za pomocą e-maili. Programy magazynowe czy księgowe zastępują żmudne godzinne poszukiwania informacji w archiwach i kartotekach. Praca zdalna coraz częściej pozwala godzić wypełnianie podpisanej umowy o pracę oraz domowe zadania.

Internet - wady i zalety oraz zagrożenia wynikające z jego użytkowania

Ale Internet to nie tylko obowiązki. To jest też odpoczynek, czy to w postaci filmów i seriali dostępnych na wielu portalach streamingowych, czy w postaci gier, która notabene jest prężnie rozwijającą się branżą z przychodami bliskimi branży telewizyjnej, a także to też jest rozwój – w Internecie jesteśmy w stanie znaleźć niesamowitą ilość informacji na każdy temat, zarówno dla początkujących, jak i specjalistycznych danych. Dodatkowo można zrzeszać się w większe grupy dyskusyjne i wymieniać się wiadomościami. Internet również ułatwił codzienny kontakt – tu prym wiodą komunikatory internetowe, dzięki którym użytkownicy są w stanie codziennie wysyłać dziesiątki wiadomości.

Internet to także wygoda – wszelkie zakupy, zaczynając od zakupów spożywczych i artykułów, a kończąc na urządzeniach AGD, komputerach czy samochodach, można wykonać nie wychodząc w ogóle z domu. Tak samo można umówić się na wizytę ze specjalistami, czy to z lekarzami, czy to z ekipą budowlaną.

Jednak wszystko ma też swoje mroczne strony. Nie inaczej jest też i w tym przypadku. Coraz częściej użytkownicy zostawiają wrażliwe dane w Internecie, których przechwycenie może spowodować ogromne szkody. Olbrzymia ilość informacji, która pojawia się w sieci generuje tez problem weryfikacji – pojawiające się wpisy czy artykuły mogą być nierzetelne lub nieautentyczne, co może wprowadzać w błąd użytkowników.

Kiedy powstał Internet?

Ciężko oszacować dokładną datę, od której można mówić o istnieniu Internetu, ponieważ w historii podjęto kilka prób łączenia ze sobą komputerów. Sam projekt globalnej sieci komputerów został opisany w 1960 roku przez J. Licklidera, a koncept Internetu powstał dzięki Paulowi Baranowi, który w 1962 opublikował 12-tomową pracę opisującą całe zjawisko. Warto dodać, iż ten projekt został zlecony przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które przewidywały w tamtym okresie wybuch trzeciej wojny światowej. W 1969 roku powstało pierwsze połączenie, nazywane ARPANET, które możemy określić przodkiem Internetu – łączyło ono urządzenia najpierw w Uniwersytecie Kalifornijskim, a następnie w trzech kolejnych amerykańskich uczelniach. Równolegle rozwijał się drugi projekt – USENET – który co prawda początkowo łączył tylko dwie uczelnie, ale z czasem uzyskał szybsze tempo rozwoju, zrzeszając różne grupy dyskusyjnie. W 1982 roku nastąpiła fuzja tych projektów oraz utworzono kilka kolejnych sieci uniwersyteckich.

Po kilkunastu latach rozwoju powstały znane i używane technologie TCP/IP i DNS. Bez pierwszej z nich nie byłoby możliwości komunikacji z drugim komputerem, ponieważ dzięki tej technologii komputerom jest nadawany unikalny (dla Internetu, a nie wewnętrznych sieci domowych czy firmowych) numer, po którym można zidentyfikować urządzenie. Natomiast DNS umożliwia przetłumaczenie skomplikowanych ciągów cyfr na znane nam nazwy. Znacznie łatwiej jest zapamiętać nazwę „kamlegit.pl” niż ciąg cyfr w postaci „188.114.97.7”.

W grudniu 1990 roku natomiast powstała pierwsza strona WWW – została stworzona przez Tima Bererns-Lee. W styczniu 1991 roku pojawił się standard tworzenia stron internetowych – język HTML. Jest on do dzisiaj używany jako podstawa pod nowe strony internetowe, których codziennie przybywa. Co ciekawe – pierwsza strona internetowa wciąż istnieje i dalej można ją odwiedzić. Znajduje się ona pod tym adresem: http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Z kolejnymi latami dochodziły takie narzędzia jak graficzna przeglądarka stron WWW czy możliwość szyfrowania danych. Nie każdy wie, że Internet był objęty ograniczeniami – do roku 1995 nie można było korzystać z Internetu w celach komercyjnych, w tym roku ten zakaz został zniesiony, a wraz ze zniesieniem nastąpił gwałtowny rozwój – strony internetowe mogły zacząć na siebie zarabiać. Na początku powstały platformy typu eBay, które pośredniczyły w handlu, a wraz z nadejściem XXI wieku pojawiły się rewolucyjne platformy takie jak Facebook , Youtube, Wikipedia i wiele innych.

W przełomie millenijnym powstał również koncept Web 2.0. Jego założenia były proste – uwolnić Internet i udostępnić go użytkownikom, gdyż wcześniej to była dość hermetyczna struktura służąca głównie do odbierania treści w niej zamieszczonych, ale wraz z rozwojem tego pomysłu zaczęły się pojawiać fora dyskusyjne, blogi internetowe i serwisy społecznościowe. Wraz z dalszą ewolucją Internet stawał się coraz bardziej przyjazny użytkownikowi, a obecnie przechodzi kolejną rewolucję – staję się coraz bardziej mobilny, ponieważ znaczna część ruchu pochodzi właśnie ze smartfonów.

Internet rzeczy co to?

Czego można oczekiwać w przyszłości? To jest naprawde ciężkie do przewidzenia, bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto był w stanie wyobrazić sobie obecne możliwości. Sam Internet zaś zmienia się codziennie na oczach miliardów użytkowników. Kierunki rozwoju sa nieograniczone, a tempo zmian z każdym dniem przyśpiesza. Każdy użytkownik dokłada swoją cegiełkę w budowaniu tej gigantycznej społeczności. Nowym trendem okazuje się Internet Rzeczy (w skrócie IoT, Internet of Things). Co to jest Internet Rzeczy? W skrócie to jest koncepcja, która zakłada tworzenie systemu urządzeń elektronicznych, które będą w stanie automatycznie komunikować się i wymieniać dane za pomocą Internetu bez udziału człowieka. Przykładem takich urządzeń mogą być nowoczesne pralki, lodówki czy roboty sprzątające wyposażone w moduł Wi-Fi, a także wszelakie smartwatche, czy smart bandy (opaski treningowe) i niedługo w przyszłości być może samochody również dołączą do tego grona.
Jedną z ważniejszych cech Internetu Rzeczy jest szybkie pasmo sieciowe, ponieważ taka ilość urządzeń powoduje drastyczny wzrost ilości danych przesyłanych przez sieć.

Komentarze są wyłączone.