co to jest Youtube
Co to jest Youtube?
9 września 2022
program płatnik nie jest w stanie rozpoznać wersji bazy danych
Program płatnik nie jest w stanie rozpoznać wersji bazy danych
19 września 2022
co to jest Youtube
Co to jest Youtube?
9 września 2022
program płatnik nie jest w stanie rozpoznać wersji bazy danych
Program płatnik nie jest w stanie rozpoznać wersji bazy danych
19 września 2022
jak sprawdzić klucz windows 10

jak sprawdzić klucz windows 10

Klucz produktów cyfrowych stworzono, by ułatwić uwierzytelnienie pełnowartościowej, oryginalnej kopii programu. Dystrybucje różnych programów, niezależnie od tego, czy to jest mały projekt aplikacji użytkowej, program do obróbki grafiki czy dźwięku czy nawet system operacyjny, będą wyposażone co najmniej w ten mechanizm zabezpieczający. Zazwyczaj ten klucz to kod złożony z 25 znaków, który pozwala zweryfikować autentyczność programu.

Jak sprawdzić klucz Windows 7

Najlepiej będzie zacząć od starszej wersji systemu Windows. Istnieje kilka sposobów na to jak odczytać klucz windows 7. Najprostszym sposobem na to jak znaleźć klucz windows 7 będzie użycie aplikacji zewnętrznej pobranej z Internetu. Z reguły są one wygodne w użyciu i jest ich wystarczająco dużo, by każdy użytkownik znalazł odpowiednią dla siebie. Należy przy tym jednak uważać, by wraz z programem nie pobrać wirusa komputerowego, który może wyrządzić szkody na komputerze. W przypadku zainfekowania komputera wirusem warto oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu, który zarówno usunie złośliwe oprogramowanie, jak i naprawi problemy spowodowane przez zainfekowanie komputera.

Inną metodą na to jak w windows 7 sprawdzić klucz będzie zastosowanie poniższego skryptu:

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
MsgBox ConvertToKey(WshShell.RegRead("HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\DigitalProductId"))
Function ConvertToKey(Key)
Const KeyOffset = 52
i = 28
Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
Do
Cur = 0
x = 14
Do
Cur = Cur * 256
Cur = Key(x + KeyOffset) + Cur
Key(x + KeyOffset) = (Cur \ 24) And 255
Cur = Cur Mod 24
x = x -1
Loop While x >= 0
i = i -1
KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
If (((29 - i) Mod 6) = 0) And (i <> -1) Then
i = i -1
KeyOutput = "-" & KeyOutput
End If
Loop While i >= 0
ConvertToKey = KeyOutput
=End Function=

Ten skrypt należy wkleić do edytora tekstu i zapisać go jako typ pliku „.vbs”, a następnie uruchomić jako administrator. Wyświetlony komunikat pokaże zapisaną w systemie licencje.

Istnieją jeszcze uniwersalne metody na to jak sprawdzić klucz windows niezależnie od tego, jaką wersje systemu użytkownik posiada. Najprostszą metodą będzie odczytanie tego klucza z naklejki przyklejonej do obudowy komputera lub laptopa, jednak może się wydarzyć, iż naklejka będzie zdrapana bądź uszkodzona, co prawdopodobnie uniemożliwi odczytanie z niej klucza. Przy zakupie samej licencji systemu użytkownik powinien posiadać email z kodem lub fizyczną kartę z zapisanym kluczem – warto poszukać, zanim przystąpi się do odczytywania klucza z systemu.

Jak odczytać klucz Windows 10

W przypadku najpopularniejszego systemu z rodziny Windows to zadanie jest znacznie prostsze. Pierwszym ze sposobów na to jak znaleźć klucz windows 10 będzie znalezienie go w aplikacji „Ustawienia”. Koniecznie będzie uruchomienie tej aplikacji i przejście do zakładki „Aktualizacja i zabezpieczenia”, a następnie sekcji „Aktywacja”. Klucz zostanie wyświetlony pod opisem wersji systemu. W ten sposób można zobaczyć gdzie jest klucz windows 10.

W przypadku posiadania licencji cyfrowej (takową można było dostać na przykład wykonując darmową aktualizację z systemu Windows 7 lub 8.1 na 10) zostanie wyświetlona wyłącznie informacja o tym, że system został aktywowany za pomocą licencji tego typu, która została przypisana do konta Microsoft.

Metoda na to jak odczytać klucz windows 10 cmd jest również bardzo prosta. Wystarczy wykonać tę komendę:

(Get-WmiObject -query 'select * from SoftwareLicensingService').OA3xOriginalProductKey

po wcześniejszym uruchomieniu terminalu „Windows PowerShell”. Warto mieć na uwadze, że ta metoda ujawnia informację o kluczu zapisaną w BIOSie, dlatego metoda na to jak sprawdzić klucz windows 10 w biosie jest równoznaczna z tym jak odczytać klucz windows 10 wiersz poleceń. Jeżeli użytkownik posiada cyfrową wersję – zostanie wyświetlone puste pole. Wtedy może być konieczne skorzystanie z metod opisanych w sekcji Jak sprawdzić klucz Windows 7. Te sposoby również pozwalają na to jak zobaczyć klucz windows 10.

Bardziej zaawansowaną metodą na to jak sprawdzić swój klucz windows 10 będzie odczytanie go z rejestru systemowego. Niedoświadczeni użytkownicy powinni skorzystać z poprzednich opisanych metod lub skonsultować się z specjalistami, ponieważ błędne wykonanie tej instrukcji może doprowadzić do usunięcia licencji z komputera bądź nawet do uszkodzenia systemu.

Aby sprawdzić klucz windows 10 w rejestrze należy:

  1. Nacisnąć skrót klawiaturowy Windows + R.
  2. Wpisać frazę „regedit” (bez cudzysłowów).
  3. Otworzyć ścieżkę „HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion”.
  4. Wybrać wpis „DigitalProductID”.
  5. W tym miejscu jest zapisany zakodowany klucz systemu. Aby go odkodować, należy użyć programów firm trzecich, wtedy zostanie pokazana informacja o zapisanym w systemie kluczu.

W przypadku, kiedy wpisywanie w przeglądarkę internetową haseł typu gdzie znaleźć klucz windows 10, windows 10 jak sprawdzić klucz czy jak znaleźć klucz produktu windows 10 nie przynosi pożądanych efektów lub prezentowane poradniki nie są adekwatne czy zrozumiałe, warto rozważyć kontakt z profesjonalistami, którzy szybko i sprawnie pomogą rozwiązać problem.

 

Komentarze są wyłączone.