co to jest instagram
Co to jest Instagram?
12 kwietnia 2022
jak usunąć Instagram
Jak usunąć Instagram?
22 kwietnia 2022
co to jest instagram
Co to jest Instagram?
12 kwietnia 2022
jak usunąć Instagram
Jak usunąć Instagram?
22 kwietnia 2022
co to jest android

co to jest android

To pytanie mogą zadawać sobie użytkownicy posiadający starsze telefony. I nie chodzi tutaj o filmowe roboty z przyszłości – Android to jest system operacyjny przeznaczony na telefony komórkowe nowej generacji, tzw. smartfony i inne urządzenia mobilne, np. tablety. System ten jest oparty o kod źródłowy Linuxa. Na początku był tworzony przez małą firmę „Android Inc.” z Kaliforni, jednak w 2005 roku firma ta została wykupiona przez Google. Od tamtego momentu to gigant z Redmond sprawuje pieczę nad tym systemem, rozwijając go cały czas oraz wydając coraz to nowsze aktualizacje, które mają na celu dodawanie nowych funkcji czy eliminowanie wykrytych błędów.

Android zadebiutował 12 lutego 2008 roku, kiedy to zostało zaprezentowanych kilka prototypów urządzeń wyposażonych w to oprogramowanie i od tamtego momentu jest prężnie rozwijany. Oczywiście konkurencyjne firmy również przygotowały swoje systemy operacyjne – najbardziej znany zaraz po Androidzie jest iOS wydany przez firmę Apple, jednak on jest przeznaczony wyłącznie dla własnych produktów firmy, czyli iPhone i iPad. Producent najpopularniejszego systemu operacyjnego na komputery również spróbował swoich sił na tym rynku, lecz nie odniósł spektakularnego systemu, niewielki odsetek telefonów jest wyposażony w Windows Phone.

Działanie systemu Android

Jego największą zaletą jest uniwersalność – niezależnie od tego, na jakim telefonie zostanie zainstalowany, będzie działał tak samo. Jest to niezwykle przydatne dla twórców aplikacji – mogą przygotować jedną wersję aplikacji pasującej do każdego telefonu zamiast odrębnych wersji dla poszczególnych marek i modeli.

Sam system umożliwia nam wszystko to, co oferował tradycyjny telefon komórkowy – czyli dzwonienie, wysyłanie SMS-ów, korzystanie z kalkulatora czy ustawianie budzika. Dodatkowo teraz umożliwia obsługę aparatu w telefonie, przeglądanie Internetu oraz pobieranie innych aplikacji, które mogą w prawie nieograniczony sposób rozszerzyć funkcjonalność telefonu – od zmiany wizualnej oprawy systemu, przez użytkowe aplikacje, np. do słuchania muzyki, odtwarzania filmów czy czytania e-booków po zmienienie telefonu w mobilne stanowisko pracy biurowej.

Aby pobrać aplikacje na telefon należy skorzystać ze sklepu Google Play. Dostępne są tam zarówno darmowe, jak i płatne programy. W przypadku darmowych aplikacji często można napotkać reklamy, które mogą utrudnić korzystanie z programów, a które są pewnego rodzaju „zapłatą”, którą producent stosuje w zamian za bezpłatne korzystanie z produktu. Najpierw należy wyszukać interesującą użytkownika aplikację – jeżeli zna się nazwę, wystarczy wpisać ją w polu wyszukiwania. Jeżeli jednak nie padł żaden sprecyzowany wybór, można wyszukiwać aplikacje kategoriami i wybrać najodpowiedniejszą.

Co to jest Android TV

Wydawca najpopularniejszego systemu operacyjnego na smartfony kontynuuje rozwój w dziale oprogramowania urządzeń. Udostępnia również Android TV – czyli oprogramowanie dla telewizorów, które pozwala rozszerzyć jego funkcjonalność. Telewizor musi już posiadać Smart TV, który pozwoli korzystać na odbiorniku choćby z Internetu. Android TV rozszerzy jego funkcjonalność, pozwalając na pobieranie różnych aplikacji na duży ekran, co umożliwi nawet granie na telewizorze. Dodatkowo można połączyć się tym samym kontem zarówno na telefonie jak i na telewizorze, co pozwoli na szybszy dostęp do danych. Android TV posiada również dedykowany interfejs, który jest łatwy i intuicyjny w obsłudze.

Komentarze są wyłączone.