Jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer
Jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer?
25 marca 2022
Co to jest pomoc zdalna?
Co to jest pomoc zdalna?
1 kwietnia 2022
Jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer
Jak przesłać zdjęcia z telefonu na komputer?
25 marca 2022
Co to jest pomoc zdalna?
Co to jest pomoc zdalna?
1 kwietnia 2022
Jak przyspieszyć Internet

Jak przyspieszyć Internet

Internet jest nieodłączną częścią codziennego życia użytkowników. Każdego dnia wykonuje się setki miliardów operacji w sieci, od najprostszych niewymagających czynności takich jak słuchanie muzyki, czytanie artykułów bądź przeglądaniu Facebooka, po oglądanie filmów w wysokiej jakości czy granie z innymi ludźmi. Przy dobrej jakości łącza użytkowanie odbywa się sprawnie i bez przeszkód. Frustracja użytkowników może się zacząć pojawiać w momencie, w którym połączenie z Internetem zacznie zawodzić.

Jak przyspieszyć Internet - najważniejsze informacje w pigułce

Najważniejsze kroki, które należy podjąć w celu zdiagnozowania przyczyny słabej prędkości internetu:

  1. Wyłączenie zbędnych programów.
  2. Sprawdzenie pobieranych aktualizacji systemowych.
  3. Sprawdzenie ustawień w systemie.
  4. Skanowanie antywirusowe systemu.
  5. Wzmocnienie potencjalnego słabego zasięgu.
  6. Kontrola sprawności urządzeń i ewntualna wymiana ich na nowe.
  7. Zmiana dostawcy usług sieciowych.

Jak przyspieszyć Internet Windows 10

Nie istnieje jedna prosta metoda, aby przyśpieszyć łącze internetowe na komputerze. Należy sprawdzić szereg różnych czynników. Na sam początek należy zdiagnozować system – czy nie zostały uruchomione aplikacje, które pobierają pliki w tle, np. biblioteki gier typu Steam czy Origin lub przeglądarki internetowe i należy sprawdzić czy w danym momencie nie są pobierane aktualizacje. Następnie warto sprawdzić czy system Windows nie zapycha łącza użytkownika poprzez pobieranie aktualizacji w tle. Jeżeli tak się dzieje, to najlepiej przeczekać, aż system pobierze najważniejsze aktualizacje, mniej ważne można odłożyć na później.

Po sprawdzeniu czy łącze nie jest nadmiernie obciążone, w dalszej kolejności powinno się sprawdzić ustawienia komputera. A tych związanych z połączeniem sieciowym jest bardzo dużo, od ustawień karty sieciowej i jej najważniejszych parametrów jak moc nadawania, praca w trybie oszczędzania energii czy tryby pracy half/full duplex po ustawienia usług w systemie Windows. Bardziej zaawansowani informatycznie użytkownicy powinni poradzić sobie z tym zadaniem, jednak początkujący mogą spowodować szkody swoim działaniem, dlatego warto postępować w myśl zasady „nie wiadomo do czego to służy – to nie dotykać”.

Jeżeli te działania nie dało rezultatu, dobrze jest sprawdzić komputer pod kątem aktywności złośliwego oprogramowania. Wirusy typu koń trojański potrafią zakamuflować się w systemie i bezobjawowo pracować, zbierać dane użytkownika i wysyłać je do hakera. W przypadku wykrycia ataku na system pierwszą czynnością, jaką użytkownik powinien podjąć jest skanowanie antywirusowe. W Internecie jest dostępnych mnóstwo programów antywirusowych – jedne są lepsze, inne gorsze, dlatego należy uważać na ich jakość – mogą nie wykryć zagrożenia znajdującego się w komputerze użytkownika. Jeżeli skanowanie antywirusowe nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, a wciąż istnieje obawa zainfekowanego systemu, warto przemyśleć oddanie komputera w ręce specjalistów.

Jak przyspieszyć Internet w telefonie

W przypadku telefonu warto wypróbować kilka metod. Stanowczą większością problemów z wolnym działaniem Internetu mobilnego można rozwiązać poprzez zwiększenie zasięgu sieci w telefonie – zazwyczaj wystarczy wyjść z pomieszczenia na zewnątrz lub gdy użytkownik podróżuje w danym momencie – wydostanie się ze strefy bez zasięgu. Zazwyczaj są to tereny niezabudowane, np. lasy czy pola bez domów.

Dalej warto się przyjrzeć samemu smartfonowi. Jeżeli jest on stary, to jest możliwe, iż nie obsługuje on nowych technologii przesyłania danych, takich jak LTE czy 5G. W tym wypadku bez wymiany sprzętu na nowy się nie obejdzie. Jeżeli problem nie wynika z braku zasięgu czy ograniczonych możliwości sprzętu, to telefon tak samo jak i komputer może okazać się ofiarą cyberataku i należy pozbyć się złośliwego oprogramowania. W przypadku, kiedy wirusy również nie stanowią problemu pozostaje tylko jedno rozwiązanie. Aby przyśpieszyć Internet mobilny należy zmienić operatora sieci komórkowej. Przy podpisywaniu nowej umowy warto zwrócić uwagę na wszelakie „kruczki” prawne – czy usługodawca gwarantuje jakąkolwiek minimalną prędkość internetu, czy w zapisie jest „do prędkości X” i wiele innych.

Jak przyspieszyć Internet bezprzewodowy

W przypadku Wi-Fi problem również jest skomplikowany do diagnozy. Dużą rolę odgrywa ustawienie routera w domu czy mieszkaniu. Jeżeli znajduje się w miejscu, które odbija sygnał radiowy to może powodować utratę pakietów danych, tzw. loss. W przypadku, kiedy wystąpi to zjawisko zaleca się zmianę położenia routera lub w wypadku, kiedy nie ma możliwości zmiany położenia routera to przenieść urządzenia korzystające z internetu, jak np. laptop czy smartfon, bliżej routera. W przypadku, kiedy nie ma możliwości zmiany położenia żadnego z urządzeń, czy to nadawczych czy odbiorczych warto przemyśleć kupno repeatera, czyli urządzenia, które wychwytuje sygnał z routera i rozprowadza go dalej. Dostępnych jest mnóstwo ofert – od najprostszych przyrządów po urządzenia z własnym menu konfiguracji.

Jeżeli poprzednie działania nie pomogły, to następnie należy sprawdzić sprzęt – czy żaden z kabli nie został uszkodzony, a dodatkowo w przypadku światłowodu czy nie został nadmiernie zagięty. Jeżeli okablowanie nie zostało uszkodzone, w dalszej kolejności trzeba przyjrzeć się osprzętowaniu – czy router lub modem nie uległy awarii, jednak tę czynność warto pozostawić profesjonalistom – przeciętny użytkownik może nie być w stanie stwierdzić czy jego urządzenia sieciowe są niesprawne, ponieważ nawet częściowo niesprawny router jest w stanie umożliwiać połączenie z Internetem.

Po wykluczeniu czynników, na które użytkownik ma bezpośredni wpływ nie pozostaje nic innego, jak przyjrzeć się dostawcy internetu. Możliwe jest, iż gospodarstwo domowe bądź rzadziej mieszkanie jest wyposażone w starą technologię – internet radiowy bądź poprowadzony po łączu telefonicznym. Zarówno jeden jak i drugi typ łącza ma swoje wady – mają one małą przepustowość, a dodatkowo łącze radiowe nie jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest ulepszenie do łącza światłowodowego. Jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza na wsiach bardzo odległych od miast i innych skupisk terenów zabudowanych.

Jak przyspieszyć Internet w komputerze

Czasami użytkownik nie jest w stanie przyśpieszyć internetu. Czynniki zewnętrzne jak np. ograniczenia technologiczne w miejscu zamieszkania mogą uniemożliwić zwiększenie wydajności. Wtedy mogą pojawić się różne pomysły, które z całą pewnością nie odniosą zamierzonego skutku, a mogą spowodować szkody. Jednym z takich pomysłów jest szukanie programów do przyśpieszania internetu. W najlepszym wypadku użytkownik może w akcie desperacji zapłacić za wersję premium programu, który tak naprawdę nie wykona żadnych czynności, ale również może pobrać złośliwe oprogramowanie, które nie dość, że spowolni transfer, to jeszcze zniszczy system czy wykradnie cenne dane użytkownika, jak np. dane logowania do bankowości on-line. W przypadku wszelkich uszkodzeń komputera, w tym tych spowodowanych złośliwym oprogramowaniem czy błędnymi operacjami zaleca się przekazanie komputera, laptopa czy smartfona fachowcom, którzy z całą pewnością zadbają o sprzęt.

 

Komentarze są wyłączone.