Jak podłączyć drukarkę HP do WiFi?
21 października 2022Informatyk online czat na żywo
14 listopada 2022Osoby, które nie śledzą nowinek technologicznych i motoryzacyjnych z wypiekami na twarzy, mogą zastanawiać się czym jest Android Auto. Co to takiego? W skrócie – ta aplikacja pozwala na wyświetlenie ekranu smartfona pracującego pod kontrolą Androida na ekranie w swoim samochodzie. Co jeszcze potrafi Android Auto?
Android auto – co to jest?
Android Auto umożliwia korzystanie z wybranych funkcji smartfona na wyświetlaczu w samochodzie. Powstała po to, by kierowca skupił się przede wszystkim na drodze, a nie korzystaniu z telefonu. Dzięki Android Auto na ekranie multimedialnym są widoczne najważniejsze aplikacje typu mapy czy serwisy streamujące muzykę. Do sterowania samą aplikacją można wykorzystać polecenia głosowe – z pomocą przychodzi aplikacja „Asystent Google”, dzięki czemu można np. może podyktować i wysłać wiadomość SMS czy odpowiedzieć na informację w Messengerze bądź sprawdzić warunki pogodowe na obecnej trasie. Oczywiście oprócz samego telefonu i aplikacji Android Auto należy również posiadać kompatybilny z tym oprogramowaniem pojazd.
Jak działa Android auto?
Zasada obsługiwania systemu jest prosta: wystarczy podłączyć telefon do samochodu za pomocą kabla USB, a po chwili wyświetli się aplikacja Android Auto na wyświetlaczu na desce rozdzielczej. Niektóre telefony mogą łączyć się bezprzewodowo z autem. Dla systemów Android 9 lub starszych należy najpierw pobrać aplikację na telefon, w wypadku wersji 10 lub nowszej, aplikacja jest automatycznie dostępna na telefonie, więc nie ma potrzeby pobierania jej z Internetu. Pojazd automatycznie powinien rozpoznać program i wyświetlić aplikacje z smartfona na swoim własnym ekranie.
Jakie funkcje są dostępne dla Android Auto
- Nawigacja GPS z użyciem aplikacji: Mapy Google, Waze oraz aplikacji firm trzecich, np. Yanosik.
- Wyświetlanie powiadomień SMS lub z aplikacji typu WhatsApp czy Messenger.
- Obsługa połączeń poprzez komunikator Skype.
- Obsługa połączeń telefonicznych poprzez zestaw głośnomówiący.
- Odtwarzanie muzyki z aplikacji streamujących bądź odtwarzaczy.
- Wyświetlanie informacji o pogodzie.
- Obsługa aplikacji typu radio online.
- Asystent Google – sterowanie aplikacjami za pomocą komend głosowych.
- Obsługa urządzeń inteligentnego domu.
- Integracja z kokpitami kompatybilnych aut.
Pełna lista aplikacji obsługiwanych przez Android Auto jest dostępna w Internecie. Warto nadmienić, iż nie wszystkie aplikacje mogą wspierać ten system, a także twórcy Android Auto mogą odmówić współpracy z pewnymi aplikacjami. Najważniejszymi czynnikami jest dostosowanie do wytycznych Google, które są związane z projektem interfejsu oraz kategoria aplikacji – Android Auto dopuszcza wyłącznie określone kategorie, między innymi: muzyka, podcasty, nawigacja, parkowanie czy ładowanie samochodów elektrycznych. Stąd, jeżeli np. twórcy aplikacji bankowej chcieliby wprowadzić swoje rozwiązania, spotkają się z odmową ze strony Google.
Android auto polska – kiedy będzie dostępny?
Android Auto jest oficjalnie dostępny w Polsce od grudnia 2021 roku. Oczywiście można było uzyskać oprogramowanie wcześniej, jednak obecnie aplikacja posiada pomoc techniczną w języku polskim – co znacząco ułatwia naprawę błędów występujących podczas użytkowania. Alternatywnie dostępny jest również „tryb samochodowy Asystenta Google”, która z czasem zostanie prawdopodobnie zintegrowana z Androidem Auto w jeden kompatybilny ekosystem.