Co to jest pogotowie komputerowe?
25 sierpnia 2022
Kiedy potrzebna jest pomoc informatyka
Kiedy potrzebna jest pomoc informatyka?
29 sierpnia 2022
Co to jest pogotowie komputerowe?
25 sierpnia 2022
Kiedy potrzebna jest pomoc informatyka
Kiedy potrzebna jest pomoc informatyka?
29 sierpnia 2022
jak zresetować laptopa

jak zresetować laptopa

Dużo osób korzystających ze sprzętu komputerowego musiało zresetować laptopa. W komputerze stacjonarnym to zadanie jest uproszczone, ponieważ komputery są wyposażone w dedykowane przyciski do resetowania. Takowych przycisków w laptopach zazwyczaj nie ma. Dodatkowo laptop jest wyposażony w baterię podtrzymującą jego pracę, co utrudnia wykorzystanie innych metod resetów. Mimo to jest jednak możliwe aby zresetować laptopa.

Jak zresetować laptopa po zawieszeniu?

Laptopy z technicznego punktu widzenia zachowują się identycznie jak komputery stacjonarne, dlatego metody wykorzystywane do resetowania komputera są równie skuteczne przy resetowaniu laptopa. Pierwszym rodzajem resetu laptopa jest reset systemowy. Jest to rozwiązanie doraźne, stosowane w wypadku objawów wolnej pracy laptopa lub jego braku odpowiedzi na wskutek błędu systemu powodującego tzw. bluescreeny czy wywołujące zawieszenia komputera. W laptopach z zainstalowanym systemem Windows można stosować różne metody opisane poniżej. Dla laptopów, na których wgrane są systemy z rodziny Linux nie ma uniwersalnych rozwiązań - można jedynie przeinstalować cały system od nowa bądź próbować łatać system z pomocą wiersza linii poleceń. Dla laptopów od firmy Apple procedura resetu do ustawień fabrycznych jest identyczna jak dla komputera stacjonarnego i jest opisana w odpowiedniej sekcji artykułu jak zresetować komputer.

Jak zresetować laptopa z Windows 10?

Windows 10 obecnie dominuje na rynku systemów operacyjnych, stąd statystycznie konieczność resetowania laptopa z tym systemem będzie pojawiać się najczęściej. Aby zresetować laptopa z Windows 10, należy:

  • Wybrać Menu Start.
  • Wyszukać funkcję „Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”.
  • W nowym oknie nacisnąć „Rozpocznij."
  • Teraz są do wyboru dwie opcje: „Zachowaj moje pliki” i „Usuń wszystko”. W przypadku konieczności zachowania plików (przykładowo z racji braku możliwości przeniesienia ich na inny dysk) należy wybrać opcję „Zachowaj moje pliki”. Wtedy system będzie pozbywał się wyłącznie plików, które faktycznie mogą powodować problemy w systemie, np. zainstalowane programy. W przypadku drugiej opcji wszystkie dane bez wyjątków są kasowane.
  • Po wybraniu pasującej opcji użytkownik może określić dodatkowe opcje, jak np. usunięcie plików wyłącznie z dysku, na którym jest zainstalowany Windows. Po ich skonfigurowaniu należy potwierdzić ustawienia i zapewnić nieprzerwanie zasilanie podczas całego procesu, co w przypadku laptopów jest ułatwione, ponieważ posiadają one baterię umożliwiającą ciągłą pracę nawet po odłączeniu od zasilania.
  • Całą procedurę należy zakończyć przyciskiem „Reset”.

W przypadku starszego systemu jakim jest Windows 7, uprzednio należy wykonać kroki przygotowawcze. Nie różnią się one niczym w stosunku do kroków z poradnika o tym jak zresetować komputer.

Jak zrestartować laptopa

Nie zawsze problemy z laptopem wymagają dokonywania w systemie głębokich zmian czy przywracania systemu. Czasami również po prostu laptop przestaje być responsywny i w efekcie użytkownik nie jest w stanie wykonać żadnej operacji bądź reakcja laptopa na kliknięcia jest bardzo wolna. Nie trzeba wysyłać sprzętu na serwis komputerowy, by rozwiązać problem. Wystarczy zrestartować laptopa na nowo i problem powinien zniknąć. Zresetować laptopa można systemowo i sprzętowo.

Reset systemowy polega na programowym wysłaniu komendy restartu do laptopa. W zależności od posiadanego systemu proces resetu będzie się różnił, ale sprowadza się on do jednego wspólnego czynnika - odnalezienia opcji o nazwie "Uruchom ponownie" bądź o podobnej nazwie.

Reset sprzętowy jest wykonywany za pomocą specjalnego przycisku na obudowie w przypadku komputerów. Po jego wciśnięciu zostanie wysłany sygnał elektryczny, który na moment odcina zasilanie płyty głównej oraz zeruje stany układów elektronicznych. W laptopach tym przyciskiem jest przycisk zasilania (uruchamiania). Aby zapobiec przypadkowym restartom, producenci tak programują sprzęt, by laptop resetował się po przytrzymaniu włącznika przez co najmniej 5 sekund. Jeżeli jednak z różnych powodów przyciski na obudowie laptopa nie będą reagować na fizyczną interakcję nie pozostaje nic innego jak odłączenie zasilania - w laptopie z wyjmowalną baterią wystarczy najpierw odłączyć zasilacz, a następnie wypiąć baterię. W przypadku laptopa z wbudowaną baterią jej odłączenie jest kłopotliwe dla osób nieposiadających doświadczenia z sprzętem komputerowym i dodatkowo może uszkodzić posiadany sprzęt, dlatego lepiej po prostu poczekać, aż się całkiem rozładuje.

Po całym procesie, jeżeli laptop nie uruchomi ponownie, może to oznaczać pojawienie się zaawansowanych problemów, których rozwiązanie nie sprowadza się do wyłącznie do ponownego uruchomienia laptopa. Wtedy warto skorzystać z pomocy informatyka online.

Komentarze są wyłączone.