Jak odzyskać hasło do onet poczta?
Jak odzyskać konto na Onet poczta? Odzyskiwania hasła do poczty Onet
26 stycznia 2023
Automatyczne wyłączanie komputera
Automatyczne wyłączanie komputera
20 lutego 2023
Jak odzyskać hasło do onet poczta?
Jak odzyskać konto na Onet poczta? Odzyskiwania hasła do poczty Onet
26 stycznia 2023
Automatyczne wyłączanie komputera
Automatyczne wyłączanie komputera
20 lutego 2023
Jak zmienić kanał WiFi?

W przypadku gdy zasięg twojej sieci znacznie się obniżył bądź znika i powraca warto wiedzieć, jak zmienić kanał WiFi. Cała operacja zajmie dosłownie chwilę, a zasięg WiFi zdecydowanie zyska na jakości. Gdy mieszkasz w bloku, a dookoła widnieje mnóstwo sąsiadujących sieci, to wybór innego kanału okaże się bardzo przydatny. Sprawdź jak zmienić kanał WiFi i rozwiązać problem z niestabilnym połączeniem.

Co to jest kanał WiFi?

W zależności od modelu routera transmisja danych może odbywać się na dwóch częstotliwościach fal radiowych: 2,4 GHz albo 5 GHz. Każda częstotliwość dzieli się dodatkowo na pomniejsze kanały transmisji. Wybór kanału może mieć wpływ na stabilność i prędkość transmisji danych. Wiadomo, że router, który posłuży nam przez wiele lat, nie będzie konfigurowany na co dzień, lecz tylko przy pierwszym ustawieniu, ewentualnie podczas możliwej usterki. Gdy inni użytkownicy internetu w twoim otoczeniu posiądą nowy sprzęt, jakim jest router i będzie skonfigurowany na ten sam kanał, pojawi się zakłócenie powodujące spadek sygnału lub całkowitą utratę łączności. Konsekwencją może być wolne ładowanie stron, a filmiki zajmą zbyt dużo czasu na przeglądanie treści. Tylko nowszy i zaawansowany sprzęt będzie w stanie poradzić sobie z usterką wynikającą z domyślnego ustawienia, którą wykona automatycznie. Większa ilość sieci WiFi pracująca obok siebie może doprowadzić do zakłóceń, co przełoży się na spadek szybkości transferu, powodując wolne ładowanie stron oraz uciążliwe odtwarzanie filmików.

Kanały WiFi 2,4 GHz

W Polsce pasmo częstotliwości 2,4 GHz dzieli się na 13 pomniejszych kanałów. Zakres pracy każdego z nich wynosi 22 MHz. W przypadku tej technologii początek zakresu jednego kanału może nachodzić na koniec zakresu kanału poprzedniego, co doprowadza do zakłóceń. Aby zminimalizować ten efekt, zaleca się korzystanie z kanałów:

  • 1 (2,412 GHz),
  • 6 (2,437 GHz),
  • 11 (2,462 GHz).

Kanały WiFi 5 GHz

Pasmo częstotliwości 5 GHz dzieli się na 19 pomniejszych kanałów. W Polsce dozwolone jest korzystanie z kanałów identyfikowanych numerami od 36 do 64 oraz od 100 do 140 (numeracja zakłada, że kolejny numer kanału jest większy o 4 od poprzedniego). Zakres pracy każdego kanału wynosi 20 MHz. Korzystanie z routera pracującego z częstotliwością 5 GHz znacząco poprawia jakość dostępu do sieci. Uzasadnione jest to faktem, że każdy kanał pracuje w niezależnym zakresie częstotliwości (zakresy nie zachodzą na siebie jak w przypadku pasma 2,4 GHz). Jeżeli mimo wszystko pojawiają się zakłócenia, warto rozważyć zmianę kanału na inny niż domyślny, ustawiony przy pierwszej konfiguracji routera.

Jaki kanał WiFi wybrać?

Nie każdy ma wiedzę na temat tego, iż każdy router cechuje się możliwością wyboru dowolnego kanału, gdy domyślna częstotliwość 2,4 GHz dla sieci 802.11n i 5 GHz dla sieci 802.11ac/802.11ax i 802.11n zawiedzie. Nowsze routery po przeskanowaniu sąsiednich sieci WiFi rozsądnie wybiorą odpowiednio najszybszy z wielu kanałów, które również można skonfigurować przy instalacji urządzenia.

Oczywiste jest, że najrozsądniejszym kanałem Wi-Fi będzie ten nieużywany przez pobliskie sieci bezprzewodowe. Zatem dobrym wyjściem stanie się ręczne przełączenie na kanał używany przez niewielu, a jeśli to możliwe to całkowicie wolno dostępny. Stosując się do powyższych zaleceń, możemy liczyć na znaczną poprawę odbioru naszej sieci. Przedstawiamy pomocne informacje jak z najbardziej zatłoczonych kanałów wybrać ten odpowiedni do twojego routera bezprzewodowego.

Zmiana kanału WiFi

W zależności od posiadanego urządzenia zmiana kanału WiFi na każdym z nich może przebiegać nieco inaczej z uwagi na różną specyfikację sprzętu. Ważne jest, aby znać informacje, jakiej marki jest posiadane urządzenie, model oraz dostawca sieci internetowej. Poniżej opisano trzy najpopularniejsze metody zmiany kanału WiFi.

Zmiana kanału na urządzeniu Connect Box WiFi 5 GHz

  1. W wyszukiwarce wpisz adres 192.168.0.1, a w miejsce pustego pola Password/Hasło przepisz hasło znajdujące się na spodzie urządzenia.
  2. Na stronie głównej w panelu administracyjnym przejdź do ustawień zaawansowanych.
  3. Gdy pojawi się lista, kolejno wybierz WiFi, następnie sygnał WiFi.
  4. Zmień sposób z kanału „automatycznego” na „ręczny”.
  5. Na liście zaznacz odpowiedni kanał, na jakim ma nadawać nasza sieć 5 GHz.
  6. Wybierz “zapisz zmiany” i zaakceptuj.

Zmiana kanału na urządzeniu Vectra WiFi 5 GHz

  1. Zaloguj się na stronie https://ebok.vectra.pl/#/login w strefie klienta, by móc dokonać konfigurację sieci o częstotliwości 5 GHz.
  2. Wybierz zakładkę pod tytułem „konfiguracja urządzeń”. Gdy pasek boczny nie jest widoczny, rozwiń listę wyboru trzema poziomymi kreskami widocznymi w lewym górnym rogu na ekranie.
  3. Następnie pojawi się lista urządzeń, w której należy wybrać terminal multimedialny.
  4. Panel konfiguracji posłuży do uruchomienia lub włączenia częstotliwość 5 GHz, jak również zmiany nazwy sieci i hasła dostępu.
  5. Możliwe zakłócenia sieci bezprzewodowej 5 GHz naprawisz zmianą kanału transmisji.

Na wypadek problemu z wyborem właściwego dla ciebie kanału, należy pobrać program diagnostyczny, który sprawdzi obciążenie wszystkich kanałów nadawania WiFi. Gdy wprowadzimy zmiany i klikniemy „akceptuj” system wprowadzi je w ciągu 24 godzin.

Zmiana kanału na urządzeniu TP-Link WiFi 5 GHz

Router wyposażony jest w zarządzanie interfejsem WWW. W celu konfiguracji urządzenia poprzez przeglądarkę WWW najlepszym sposobem skonfigurowania routera jest podłączenie go do komputera bezpośrednio przez kabel RJ45 lub sieć bezprzewodową. Aby połączyć się ze stroną zarządzania konfiguracją, należy:

  1. Otworzyć przeglądarkę internetową
  2. W pole adresu wprowadzić IP routera 192.168.0.1 (domyślny adres) lub tplinkwifi.net lub tplinklogin.net. i zatwierdź klawiszem „Enter”.
  3. W niedługim czasie system poprosi o podanie nazwy użytkownika (Account) – domyślnie admin, następnie hasła przykładowego (Password) – domyślnie admin.
  4. Po lewej stronie na ukazanej liście kolejno wybierz zakładki: „Sieć bezprzewodowa/ustawienia”, następnie „Sieć bezprzewodowa/zabezpieczenia WiFi”.

Najlepszym sposobem na automatyczne wyśledzenie wolnych kanałów naszej sieci bezprzewodowej będzie zaznaczenie opcji WDS. Po akceptacji system wyświetli listę zajętych kanałów.

Komentarze są wyłączone.