jak usunąć Instagram
Jak usunąć Instagram?
22 kwietnia 2022
Jak ściągać muzykę z Youtube?
Jak ściągać muzykę z Youtube? Najprostsze metody pobierania.
28 kwietnia 2022

Co to jest Płatnik?

Co to jest Płatnik?

Co to jest Płatnik?

Dla tych, którzy nie wiedzą co to jest Płatnik – jest to program służący do komunikacji z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Został stworzony przez firmę Asseco Poland S.A. by ułatwić tworzenie, przesyłanie i weryfikację różnych dokumentów wymaganych przez ZUS. Istnieje już od lat 90. XX wieku i jest konsekwentnie rozwijany, jednak często zdarza się nieoczekiwany błąd, który uniemożliwia dalszą pracę. Jak naprawić zaistniałe problemy?

Program Płatnik nie jest w stanie rozpoznać wersji bazy danych

Jednym z problemów jest błąd kompatybilności bazy danych. Może się on pojawić w momencie, w którym wyłącznie sam program Płatnik został zaktualizowany. Aby zaktualizować bazę danych w najnowszej wersji programu Płatnik należy postępować za wskazówkami kreatora aktualizacji baz danych:

  1. W oknie, które się pojawiło (będzie wyglądać tak jak na zamieszczonym zdjęciu) należy wcisnąć „Dalej”.
  2. W tym momencie rozpocznie się proces konwersji bazy danych oraz tworzenia kopii zapasowej.
  3. Po zakończonej procedurze zostanie wyświetlony monit. Należy kliknąć przycisk „Połącz”, by podłączyć się z świeżo przekonwertowaną bazą danych.

Przed całym procesem należy zabezpieczyć bazę danych przed usunięciem oraz zapisać hasło dostępowe, ponieważ w wypadku utraty hasła nie będzie można ponownie podłączyć się do bazy danych. Dodatkowo w przypadku pracy wielostanowiskowej należy wyłączyć program Płatnik na każdym komputerze – następnie dopiero można rozpocząć konwersję bazy danych.

Dodatkowo jednym z częstszych błędów, które mogą się pojawić zwłaszcza przy ponownej instalacji programu Płatnik na komputerze jest komunikat „Błąd podczas NUpdater”. Aby rozwiązać problem powodujący ten błąd należy pobrać aktualizację naprawczą ze strony ZUS, a następnie ją uruchomić. Łatkę można znaleźć na oficjalnej stronie ZUS.

Płatnik wyświetla komunikat o braku certyfikatu OOP

Innym z częstych błędów, które użytkownik programu może napotkać o informacja o braku certyfikatu. Aby naprawić ten problem należy:

  1. Uruchomić program Płatnik.
  2. Wybrać opcję „Ustawienia przekazu elektronicznego” z menu „Przekaz”.
  3. W zakładce „Certyfikaty” odnaleźć pozycje „Nazwa certyfikatu ZUS”. W polu „nazwa certyfikatu ZUS” wpisać „PE-2-ZUS-EWD” a w „adres certyfikatu z ZUS” podać http://www.zus.pl/bip/pliki/PE-1-ZUS-EWD.pem
  4. Teraz należy sprawdzić certyfikaty za pomocą przycisku „Waliduj” i postępować zgodnie ze wskazówkami formularza.
  5. Po restarcie programu należy ponownie wejść w zakładkę „Certyfikaty” oraz nacisnąć „Weryfikuj teraz”.

Pomoc zdalna programu Płatnik

Praca księgowa jest nieodłącznym aspektem prowadzenia działalności. ZUS wyprzedził potrzeby obywateli przekazując do użytku program Płatnik. Jednak nie zawsze współpracuje on z jego użytkownikami. Stanowczą większość błędów udaje się rozwiązać dzięki wsparciu informatyka online. W przypadku problemów z programem Płatnik bądź innych programów warto rozważyć kontakt ze specjalistą.

Korzyści wynikające z regularnego czyszczenia systemu

Niezależnie od tego, czy to jest nowoczesna maszyna z górnej półki, czy to stary, leciwy laptop – każdy sprzęt, jeżeli odpowiednio się o niego zadba, odwdzięczy się sprawnym działaniem. Wyłączanie zbędnych programów przy starcie systemu jest jedną z metod na przyśpieszenie komputera. Dodatkowo zaleca się regularne usuwanie niepotrzebnych programów z komputera. Jednak to tylko najprostsze kroki. Do dogłębnego czyszczenia zarówno komputera, jak i laptopa, a także z wszystkimi innymi kłopotami, które komputery mogą przysporzyć najlepiej jest skorzystać z usług profesjonalistów.