Zdobądź wiedzę na temat podłączenia dwóch monitorów w celu rozszerzenia obszaru roboczego. Wyjaśniamy procedurę prawidłowej konfiguracji dwóch monitorów oraz listę gniazd przesyłających obraz z komputera.
Wydajny procesor współpracujący z wielozadaniowym systemem operacyjnym umożliwia jednocześnie korzystanie z wielu aplikacji. Zwiększająca się liczba programów niezbędnych do pracy sprawia, że wygodne z nich korzystanie staje się niemożliwe na jednym ekranie. W takiej sytuacji warto rozważyć podpięcie drugiego monitora.
Jest to wygodny i szybki sposób pracy, który na jednym ekranie pozwala między innymi obserwować statystyki i monitorować swoje e-maile, a na drugim ekranie wyświetlać główne okno programu. Dla ułatwienia pracy i zwiększenia wydajności warto pomyśleć nad zakupem dodatkowego wyświetlacza.
W najlepszej sytuacji są posiadacze komputerów stacjonarnych. Z kolei posiadacze laptopów mają nieco trudniej. Ekrany są ustawione nisko, co zmusza użytkowników do przyjęcia nieprawidłowej postawy przed komputerem, czego kosztem będzie uszczerbek na zdrowiu. W poniższym artykule znajdziesz informacje jak podłączyć drugi monitor.
Procedura podłączania drugiego monitora przebiega następująco:
Jeśli twój monitor ma DVI, ale złącze jest już używane w tym typie komputera, użyj gniazda HDMI. Po prostu kup kabel z męskim złączem HDMI na jednym końcu i żeńskim DVI na drugim. Najefektywniejszym sposobem na przesłanie obrazu będzie wykorzystanie interfejsów Display Port lub HDMI, które są do tego przeznaczone.
Zazwyczaj większość notebooków używa gniazd HDMI, niezbędnych do podłączenia kolejnego ekranu. W modelach starszej daty lub laptopach przeznaczonych do używana w biznesie możemy odnaleźć D-Sub. Opcjonalny monitor możemy podpinać przy działającym komputerze przenośnym.
Opcja „Tylko projektor” lub „Tylko wyświetlacz” pozwala na wyświetlanie obrazu tylko na jednym wyświetlaczu, czy to głównym, czy dodatkowym. Jest to dobry wybór na przykład podczas oglądania filmów, gdy chcemy wyświetlić obraz tylko na jednym większym ekranie, na przykład na telewizorze.
Funkcja „Duplikuj” pozwala na wyświetlanie identycznego obrazu na obu ekranach. Tryb ten jest przydatny podczas prezentacji dla większej liczby osób, gdy chcemy, aby wszyscy mieli dostęp do tego samego obrazu.
Tryb „Rozszerz” pozwala na wykorzystanie dodatkowego ekranu jako przedłużenia podstawowego ekranu. Dzięki temu możemy przeciągnąć okna do skrajnej krawędzi i przenosić je na drugi wyświetlacz. Jest to najczęściej wykorzystywany tryb pracy w wielu aplikacjach.
Jeśli chodzi o podłączanie laptopa do dużego ekranu w celu wygodniejszego oglądania filmów, warto rozważyć skonfigurowanie notebooka w taki sposób, aby zamknięcie matrycy nie powodowało uśpienia komputera. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:
Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonę baterii w pasku zadań i wybierz „Opcję zasilania”. W nowo otwartym oknie stuknij „Wybierz skutek zamknięcia pokrywy”. Następnie wybieramy opcję dotyczącą reakcji systemu na zamknięcie pokrywy matrycy, aby skonfigurować, co powinno się dziać, kiedy pokrywa zostanie zamknięta, powinno to być „Nie podejmuj żadnej akcji”. Zatwierdź zmiany, klikając „Zapisz zmiany”.
Aby zachować tę konfigurację jako nowy plan zasilania, kliknij „Utwórz plan zasilania”, a następnie podaj nazwę planu (np. „Telewizor”).
Korzystając z dwóch monitorów, warto rozważyć skorzystanie z dodatkowego oprogramowania takiego jak DisplayFusion, które pozwala na jeszcze większą wygodę użytkowania. Dzięki niemu zyskujemy wiele przydatnych funkcjonalności, takich jak: