Programy na system Linux. Najlepsze alternatywy popularnych programów.

ios 15 co nowego
Co nowego oferuje iOS 15? Lista nowych funkcji dla urządzeń firmy Apple.
10 maja 2022
jak wzmocnić sygnał wifi
Jak wzmocnić sygnał WiFi?
18 maja 2022
ios 15 co nowego
Co nowego oferuje iOS 15? Lista nowych funkcji dla urządzeń firmy Apple.
10 maja 2022
jak wzmocnić sygnał wifi
Jak wzmocnić sygnał WiFi?
18 maja 2022
programy linux

programy linux

Wielu użytkowników nie zaznajomionych z informatyka w zaawansowanym stopniu słyszało pozytywne opinie o systemie Linux i nimi zachęconymi postanowiło wypróbować różne dystrybucje. Po udanej instalacji systemu jednak następuje zaskoczenie – często znane programy z popularnego Windowsa odmawiają współpracy. Czym zatem zastąpić potrzebne oprogramowanie?

Przeglądarka internetowa

Z przeglądaniem treści w sieci nie powinno być problemów. Jest wiele szybkich przeglądarek dostępnych na różne dystrybucje – mniej lub bardziej znanych. Można skorzystać z najbardziej popularnych – Mozilli Firefox, a nawet Google Chrome dla niektórych dystrybucji, ale czasami trzeba skorzystać z mniej popularnej alternatyw, która niekoniecznie muszą być gorsze – Waterfox, Falkon, Brave czy Iridium Browser – wszystkie są godne uwagi.

Pakiet biurowy

Codzienna praca na komputerze bez możliwości pisania dokumentów czy wykonywania obliczeń jest ciężka do wyobrażenia. W przypadku systemu Windows do tego typu prac jest przeznaczony dedykowany pakiet stworzony przez twórców systemu – Microsoft Office, który jest równolegle wraz z systemem operacyjnym rozwijany. Dużym minusem jest fakt, iż jest to oprogramowanie płatne. Dla dystrybucji Linuxa został stworzony pakiet Libre Office – oferuje podobną funkcjonalność, a jest całkowicie darmowy i jest w pełny kompatybilny z plikami Microsoft Office.

Klient poczty

Wiadomości e-mail są nieodłączną częścią pracy biurowej, a przy dużej ilości przetwarzanych wiadomości dziennie praca na przeglądarkowej wersji poczty może być uciążliwa. Wtedy staje się potrzebny klient pocztowy. Jeden z najpopularniejszych programów, który jest wykorzystywany do tego celu to Mozilla Thunderbird – i oczywiście bardzo dobrze się sprawdzi również na systemach rodziny Linux.

Rozpakowywanie plików

Dla użytkowników „okienek” znajomy będzie program WinRar. Z jego pomocą można rozpakowywać skompresowane pliki i w drugą stronę – tworzyć pakiet z wielu różnych plików, również jest komercyjny. Dla Linuxa dobrym rozwiązaniem będzie 7-Zip – darmowy, szybki i również dostępny w języku polskim archiwizator – radzi sobie z wszystkimi popularnymi formatami archiwizacji.

Edycja obrazów

Tutaj nie powinno być problemu z decyzją – GIMP, jako darmowa alternatywa powstała już w 1995 roku dla komercyjnych programów do obróbki graficznej sprawdza się doskonale – oferuje mnóstwo funkcji i chociaż nie zastąpi w pełni profesjonalnych rozwiązań to i tak pozostawi spore pole do popisu przy edycji graficznej.

Edycja wideo

W przypadku obróbki filmów wybór już nie jest na tyle oczywisty. Każdy z użytkowników może mieć swoje preferencje, dlatego warto poszukać odpowiedniego rozwiązania. Dobrą sugestią jest jednak wypróbowanie programu OpenShot. Edytor dostępny na licencji GNU GPL umożliwia choćby dodanie napisów do filmu, przyśpieszenie czy zwolnienie klipu oraz bardziej zaawansowane opcje montażu.

Nagrywanie i streaming

Wielu streamerów czy Youtuberów korzysta z Open Broadcaster Software – czyli w skrócie OBS Studio. Pozwala na nadanie transmisji na żywo na wielu popularnych platformach, można nagrywać również okna wyświetlane w systemie czy obraz z podłączonych kamer internetowych, możliwości jest bardzo dużo.

Obróbka dźwięku

Programów do obróbki dźwięku jest bez liku – jedne są przeznaczone dla profesjonalistów, inne dla mniej zaawansowanych użytkowników. Ich ceny potrafią się drastycznie wahać, a stanowcza większość może być niekompatybilna z dystrybucjami Linuxa. W tej sytuacji Audacity pokazuje swoje atuty – wieloplatformowy, darmowy program z intuicyjnym interfejsem, który swoimi narzędziami przekonał do siebie wiele osób, zarówno amatorów jak i zawodowców, na przestrzeni lat. Program oferuje pokaźną filtrów, efektów i wiele funkcji, a dodatkowo można rozszerzyć funkcjonalność o zewnętrzne wtyczki.

Odtwarzacz wideo

Do oglądania filmów dobrze sprawdza się odtwarzacz VLC Media Player rozpowszechniany na licencji GPL. Ten odtwarzacz obsługuje mnóstwo różnych rodzajów formatów plików zarówno audio jak i wideo. Pozwala również na choćby dodawanie napisów do filmu czy tworzenie zrzutów ekranu, w dodatku jest stabilny, szybki, często aktualizowany i bardzo dobrze działa na Linuxach. Czego więcej można oczekiwać od odtwarzacza filmów?

Program do notatek

Często detale okazują się być kluczowe – wszystko chodzi sprawnie, system się prezentuje świetnie, ale okazuje się, że zabrakło tak prozaicznej rzeczy jak możliwość zapisywania notatek na komputerze. Na szczęście alternatywę i dla takich detali można znaleźć – mały program Simplenote pozwoli na Linuxie zapisywać różne notatki czy pomóc zorganizować dzień.

Inne programy

Wiele firm coraz częściej wydaje swoje programy również na Linuxa, przykładowo taki Steam, Spotify czy Skype również są dostępne dla fanów pingwinka. W połączeniu z zamiennikami najpopularniejszych programów użytkownik otrzymuje pełen pakiet możliwości – można bez obaw zacząć korzystać z dystrybucji Linuxa bez obaw o problemy z codziennym korzystaniem. Jednak dla bardziej niszowych czynności może być potrzebna pomoc przy konfiguracji zarówno systemu, jak i programu – warto rozważyć kontakt z profesjonalistami, którzy szybko i sprawnie rozwiążą problem.

Komentarze są wyłączone.