Za czasów I Rzeczypospolitej Lublin, był miastem królewskim, czyli takim, które zlokalizowane jest na gruntach, należących do króla. W takich miastach ludność cieszyła się większymi przywilejami niż w miastach biskupich czy rycerskich. Chociaż pierwszy raz wzmianka o Lublinie w zapiskach i notatkach, pojawiła się w I połowie XIII wieku, to jednak dopiero wiek później Lublin zaczął rozkwitać, dzięki wielu wydarzeniom, w jakich brali udział kolejno, ówcześni królowie. Lublin obecnie to największe polskie miasto na wschód od Wisły. Niegdyś było to potężne centrum polityczne, w ostatnich latach wydawało się być nieco zapomniane, jednak jego Starówka została gruntownie odnowiona i znów przyciąga jak magnes. Lublin wyróżnia się niecodzienną atmosferą, mimo licznych turystów, panuje tu atmosfera spokoju, a Starówka oferuje wiele cennych i pięknych zabytków. Spotyka się też żydowskie pamiątki, jak synagogi, kirkuty czy mykwy.
Słynne atrakcje Lublina
Lublin Stare Miasto
Jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych w Polsce. Jest zdecydowanie najpiękniejszą częścią Lublina. Od 23 lutego 2006 jest również dzielnicą administracyjną miasta. Nazwą Stare Miasto określa się obecnie teren średniowiecznego Lublina w obrębie murów obronnych, czyli tzw. miasto w murach. Jest to obszar wyznaczony dziś ulicami: Lubartowską, Kowalską, Podwalem i Królewską.
Archikatedra
Archikatedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty — Kościół jest jednym z najstarszych poza Włochami obiektów barokowych. Fasada kościoła, pierwotnie renesansowo-barokowa, jest obecnie konglomeratem elementów pochodzących z różnych epok. Wystój wnętrza jest jednolity, późnobarokowy. Budowę kościoła oraz kolegium jezuitów rozpoczęto w 1586 roku, a został on konsekrowany w 1604 roku.
Zamek Lubelski
Zamek królewski w Lublinie został zbudowany w XII wieku, a jego początki związane są z powstaniem kasztelanii lubelskiej. W miejscu obecnego zamku mieścił się wtedy gród początkowo namiestnika książęcego, a później kasztelana. W XIII wieku do zamku dobudowano wieżę mieszkalno-obronną (tzw. donżon). Wzmocniono również mury obronne i fortyfikacje.
Majdanek State Museum
Niemiecki obóz pracy na Majdanku powstał w 1941 roku na mocy rozkazu Heinricha Himmlera. Miał on stanowić rezerwuar darmowej siły roboczej dla realizacji planów budowy imperium germańskiego na wschodzie. Obóz funkcjonował do lipca 1944 roku. Podczas 4 lat jego istnienia straciło w nim życie około 80 tys. ludzi. Więźniowie masowo ginęli w komorach gazowych, podczas egzekucji, z głodu i z choroby.
Galeria miasta
Popularne wydarzenia w mieście Lublin
Festiwal fantastyki falkon
Falkon to jeden z największych konwentów fantastycznych w Polsce, co roku gromadzący blisko 10 tysięcy uczestników. Jest to impreza kulturalna o profilu związanym z tym wszystkim, co mieści się w pojęciu „fantastyka”. Podczas trzech dni festiwalu trwają nieprzerwanie spotkania z polskimi i zagranicznymi twórcami, prelekcje, dyskusje, konkursy, turnieje, pokazy, występy i inne atrakcje. Najważniejszą i wyróżniającą Falkon cechą jest to, że wszyscy jego uczestnicy uczą się, bawią, poszerzają swoje horyzonty, tworząc swojego rodzaju wspólnotę, pełną kolorytu, a jednocześnie złączoną wspólną ideą pogłębiania własnych zainteresowań.
Europejski festiwal smaku
Europejski Festiwal Smaku ma na celu zaprezentowanie bogactwa wielokulturowości i dziedzictwa kulinarnego Lubelszczyzny. Jest to również największe kulinarne święto regionu, które przyciąga wyjątkowym połączeniem wydarzeń kulturalnych z tradycją lubelskiej kuchni. To wspaniała okazja do odpoczynku i zapoznania się z rozmaitymi dobrodziejstwami Lubelszczyzny. Organizatorzy chcą, aby goście zatrzymali się na chwilę, zwolnili i zastanowili nad otaczającymi ich smakami i zapachami. Znakiem rozpoznawczym festiwalu jest bogaty program kulturalny, do którego należą między innymi koncerty muzyki bałkańskiej i ukraińskiej, wystawy oraz wernisaże, konkursy i warsztaty sztuki kulinarnej.
Jarmark Jagielloński
Jarmark Jagielloński to festiwal kultury ludowej i tradycyjnej, której przejawy zarówno te stricte źródłowe, autentyczne, jak i współczesne, poznajemy poprzez muzykę, taniec, śpiew, zabawę, wystawy, warsztaty i działania w przestrzeni miasta. Historia Jarmarku nawiązuje do lubelskich jarmarków, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. W przeciągu dziesięciu lat istnienia Festiwalu projekt ewoluował, stając się przestrzenią, w której prezentowana jest przede wszystkim kultura tradycyjna, wywodzącą się ze wsi, kultura adaptowana, a także ta przekazywana przez artystów działających w miastach.
Carnaval Sztukmistrzów i Urban Highline Festival
Carnaval Sztukmistrzów to czas szalonych widowisk z pogranicza teatru i nowego cyrku. Do miasta zjeżdżają artyści uliczni i mistrzowie sztuki cyrkowej z całego świata, aby prezentować magiczne, zapierające dech w piersiach spektakle i pokazy. To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju. Wyjątkowy i pełen inspiracji bazar ze sztuką. Tylko w Lublinie na Carnavale można zobaczyć to, co najlepsze w sztuce współczesnego cyrku, klaunady, akrobatyki i buskingu z całego świata. Dodatkowo w ramach Carnavalu odbywa się także Urban Highline – najstarszy i wciąż największy festiwal higline’owy na świecie. Festiwal chodzenia po taśmach to połączenie elementu tożsamości miasta – ikonicznej postaci Sztukmistrza z Lublina, z nową rodząca się dyscypliną, czyli slackliningiem.